Utrata zęba/ zębów – nie wygląda to najlepiej

Utrata zęba może się przytrafić każdemu – z powodu urazu, choroby przyzębia czy powikłań próchnicy. Zdarza się także wrodzony brak zęba. Okazuje się, że wcale nie jest to wyjątkowa sytuacja! Wskazują na to statystyki.

Pamiętajmy, że zęby przenoszą siły gryzienia na kość, co pozwala utrzymać ją w zdrowiu i prawidłowym kształcie. Jeśli dojdzie do utraty jednego lub kilku zębów, siły te ustają i kość może powoli zanikać. Gdy brak zębowy dotyczy zęba lub zębów trzonowych (bocznych), wówczas zęby przednie są przeciążone. Zaczynają się ścierać lub wysuwać do przodu. Spowoduje to z biegiem czasu zaburzenia zgryzowe, zmianę profilu i wyglądu twarzy. Ponadto, luka po utraconym zębie stanowi problem natury estetycznej.

Braki w uzębieniu, które nie zostaną w porę uzupełnione, mogą być przyczyną choroby okluzyjnej (zaburzenia pracy zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych). Sąsiadujące z luką zęby, bardzo szybko znajdują wolną przestrzeń i zaczynają się przesuwać oraz przechylać, a ząb przeciwstawny, dążąc naturalnie do kontaktu przy zagryzaniu, będzie powoli wysuwał się z kości.  Skutkuje to powstaniem wady zgryzu, a ponadto powoduje niewłaściwy rozkład sił i powstanie przeciążeń, co może prowadzić nawet do utraty pozostałych zębów. Dodatkowo braki w uzębieniu sprawiają, że naturalne podparcie dla policzków, jakim są pełne łuki zębowe, zostaje zachwiane, co wpływa negatywnie na wygląd twarzy.

czytaj więcej

Weź udział w programie

[wpforms id=”386″ title=”false”]

Opiekun Rekrutacji

avatar opiekun

Paweł Rajski

tel. +48 987 654 321