Choroby przyzębia – prosta droga do utraty zębów

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia. Choroby przyzębia możemy określić w najprostszy sposób jako przewlekłe zapalenie tkanek otaczających ząb, a więc dziąsła, ozębnej, cementu i kości wyrostka zębodołowego. Gdy proces zapalny toczy się w tych tkankach, może doprowadzić do zniszczenia najbliższego otoczenia zęba, a przez to doprowadzić do jego rozchwiania i utraty.

Zapalenie dziąseł

Zdrowa jama ustna to nie tylko zdrowe zęby. Zęby otoczone są przez przyzębie – dziąsła, błonę śluzową wyrostka zębodołowego, cement korzeniowy, kość zębodołu i ozębną, którą stanowią więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy oraz tkanka łączna. Zdrowe dziąsła mają zabarwienie koralowo-różowe, przylegają do szyjek zębowych, nie krwawią przy szczotkowaniu czy gryzieniu twardych pokarmów.

O stanie zapalnym świadczy krwawienie z dziąseł przy szczotkowaniu lub gryzieniu twardych pokarmów. Inny objaw to nieprzyjemny zapach z ust (faetor ex ore). Inne symptomy to: zmiana kształtu i koloru dziąsła (np. zaczerwienienie i obrzęk dziąsła wokół jednego lub wielu zębów).

Choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną utraty zębów wśród dorosłych pacjentów. W pierwszym etapie dziąsło ulega zapaleniu. Określane jest to jako gingivitis i jest całkowicie odwracalne. Jeśli zapalenie dziąsła będzie trwało, to rozpocznie się niszczenie tkanek otaczających i podpierających ząb (zapalenie przyzębia).

Zapalenie tkanek przyzębia (paradontoza) może powodować nieestetyczne deformacje tkanek miękkich (dziąsła) i uszkodzenia kości, w której osadzone są zęby.

Paradontoza to najczęstsze schorzenie przyzębia, które objawia się zaczerwienieniem i krwawieniem dziąseł oraz nieświeżym oddechem. Nieleczona prowadzi do ubytków kości wokół zębów, odsłonięcia korzeni zębowych, a nawet rozchwianiem i wypadaniem zębów.

W przypadku zapaleń dziąseł i przyzębia dbałość o higienę ma fundamentalne znaczenie.

Powikłaniem nieleczonych stanów zapalnych dziąseł jest nie tylko utrata uzębienia. Istotą stanu zapalnego jest także ogólny wzrost poziomu mediatorów zapalnych, które są czynnikiem ryzyka chorób takich, jak: cukrzyca, miażdżyca, udar mózgu, choroby sercowo-naczyniowe, przedwczesne porody, niska waga urodzeniowa, rak trzustki, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Recesje dziąseł

Recesje dziąsłowe (zanik dziąsła) mają miejsce wówczas, gdy dziąsło otaczające ząb odsłania szyjkę zębową oraz powierzchnię korzenia. Główną funkcją dziąsła jest przykrycie i ochrona korzeni zębów oraz kości, w której są one umocowane. Obniżające się dziąsła odsłaniają korzeń zęba oraz osłabiają jego umocowanie w kości poprzez zanik tkanek przyzębia, tj. struktur podporowych zęba.

Do głównych przyczyn pojawienia się tego rodzaju defektów należą: stany zapalne przyzębia, nieprawidłowa urazowa technika szczotkowania, zbyt twarda szczoteczka do zębów. Recesje dziąsłowe mogą być także wynikiem budowy anatomicznej kości wokół zęba, przyczepów wędzidełek (wargi, policzka), nieprawidłowego ustawienia zęba w łuku zębowym (np. ustawienie doprzedsionkowe, przechylenie lub rotacja zęba) oraz zaburzeń czynnościowych narządu żucia takich, jak np. zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Bardzo ważna jest wczesna diagnoza oraz leczenie recesji dziąsłowych (obniżających się dziąseł). Recesje dziąsłowe mogą być przyczyną nadwrażliwości zębów (odsłonięte szyjki zębowe są wrażliwe na zmiany temperatur) czy próchnicy korzenia. Utrudniona higiena jamy ustnej w okolicy zębów dotkniętych recesją dziąseł skutkuje przewlekłym nawracającym stanem zapalnym. Dodatkowo recesje dziąsłowe stanowią defekt estetyczny (szczególnie gdy dotyczą zębów przednich). Nieleczone mogą doprowadzić do sytuacji, w której korzeń zęba zostanie całkowicie odsłonięty, co może doprowadzić w skrajnym przypadku do rozchwiania i utraty zęba.

czytaj więcej

Weź udział w programie

[wpforms id=”386″ title=”false”]

Opiekun Rekrutacji

avatar opiekun

Paweł Rajski

tel. +48 987 654 321