Zęby kontra cukier
Jakie są zalecenia, dotyczące spożycia cukru?
Światowa Organizacja Zdrowia w 2015 r., zaleciła, aby dzienne spożycie wolnych cukrów nie stanowiło więcej niż 10% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Oznacza to spożycie cukru dla osoby dorosłej w ilości ok. 50 g lub w przeliczeniu – ok. 12 łyżeczek od herbaty dziennie.
Obecnie zaleca się zmniejszenie spożycia cukru do połowy tej ilości, tj. 5% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Celem zalecenia jest skuteczniejsze zapobieganie chorobom takim, jak cukrzyca, choroby serca i nowotwory.
Czym są tzw. “wolne cukry”?
Wolne cukry to nic innego, jak cukry dodawane do pożywienia. Są one zawarte w wielu produktach, które codziennie spożywamy i mogą być ukryte pod różnymi nazwami, co powoduje, że często nie jesteśmy świadomi, jak dużo cukru zawiera dany produkt.
Poniżej znajdują się tylko niektóre z nazw wolnych cukrów, które można znaleźć na listach składników: sacharoza, maltoza, dekstroza, fruktoza, glukoza, galaktoza, laktoza, syrop kukurydziany wysokofruktozowy, glukoza w postaci stałej, sok z trzciny cukrowej, dekstryna, maltodekstryna, dekstran, słód jęczmienny, syrop kukurydziany, karmel, sok owocowy, syropy balsamiczny, karobowy, maltański, złocisty, sorgowy, rafinowany i klonowy, słód diastatyczny, maltol etylowy, … i oczywiście wszystko, co ma w swojej nazwie słowo „cukier”.
Ile cukru zawierają nasze ulubione produkty?
- 330 ml puszka słodzonego napoju gazowanego: 6-12 łyżeczek
- 220 ml soku pomarańczowego lub jabłkowego (z koncentratu): 5 łyżeczek
- Tabliczka czekolady normalnych rozmiarów: 7-10 łyżeczek
- 1 pączek z dżemem: 4 łyżeczki
Dla ułatwienia: 1 łyżeczka to ok. 5g cukru.
Świeże owoce zawierają cukier (głównie fruktozę), ale cukier ten nie jest „dodawany”, ponieważ występuje naturalnie w produkcie. Świeże owoce powinny być spożywane jako część diety razem ze świeżymi warzywami.
Dobre i zdrowe nawyki:
- zamiast soku lub napojów gazowanych pij wodę,
- nie dodawaj cukru do herbaty lub kawy – a jeśli musisz je posłodzić spróbuj użyć słodzika,
- unikaj produktów, w których na ich etykiecie trzy pierwsze pozycje zajmuje cukier lub, gdy zawiera on więcej niż jeden rodzaj cukru.
czytaj więcej
Weź udział w programie
[wpforms id=”386″ title=”false”]