Ból głowy przez problemy w jamie ustnej?

Okazuje się, że wady zgryzu, zaburzona praca stawów skroniowo-żuchwowych (są odpowiedzialne za zamykanie i otwieranie ust), a także zgrzytanie i zaciskanie zębów to tylko niektóre z przyczyn tych dolegliwości.

Zdarza się, że osoby, które cierpią na bóle głowy odwiedzają wielu specjalistów, szukając pomocy – np. lekarzy rodzinnych, internistów, neurologów czy laryngologów, a ratunkiem może być wizyta u… dentysty. To właśnie lekarz dentysta w czasie wizyty przeprowadza wywiad lekarski, wypytując o dolegliwości, następnie wykonuje przegląd jamy ustnej tak, by ustalić przyczynę bólu.

art6

Do charakterystycznych objawów bólu głowy, który ma swoje źródło w jamie ustnej możemy zaliczyć: – pojawianie się bez wyraźnej przyczyny,

  • poranne uczucie zmęczenia lub napięcia mięśni twarzy,
  • dyskomfort podczas żucia,
  • objawy akustyczne – charakterystyczne trzaski i „przeskakiwanie” żuchwy podczas otwierania i zamykania ust,
  • ból w okolicy przyusznej, a nawet szumy i drażniące piski w uchu.

Co istotne, po postawieniu diagnozy warto poszukać pomocy fizjoterapeuty. Odpowiedni masaż głowy, szyi czy stawów skroniowo-żuchwowych pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych. Zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśni, które mają swój udział w powstawaniu bólu.

Leczenie ortodontyczne, uzupełnienie brakujących zębów, leczenie ubytków próchnicowych również prowadzą do wyeliminowania źródła bólu i przynoszą ulgę pacjentom. Lekarze dentyści zalecają także unikanie zachowań, które mogą wpływać na powstawanie takich zaburzeń – np. ogryzania paznokci, nagryzania twardych przedmiotów (m.in. ołówków, długopisów), zbyt częstego i długiego żucia gumy, które nadwyrężają zęby i staw skroniowo-żuchwowy.

czytaj więcej

Weź udział w programie

[wpforms id=”386″ title=”false”]

Opiekun Rekrutacji

avatar opiekun

Paweł Rajski

tel. +48 987 654 321