Ból głowy przez problemy w jamie ustnej?

art2

Kondycja zębów i dziąseł w dużym stopniu zależy od naszych nawyków żywieniowych. Co wobec tego przede wszystkim szkodzi zdrowiu jamy ustnej? 

Zagrożenie nr 1 – słodzone napoje gazowane.

Mogą uszkadzać zęby i to na kilka sposobów. Po pierwsze – są kwaśne. Zawierają kwasy, które rozmiękczają i rozpuszczają szkliwo zębów. Obniżają poziom pH w ustach, narażając zęby na utratę cennych minerałów – wapnia i fosforu. Po drugie – pełno w nich cukru, który stanowi pożywkę dla bakterii próchnicotwórczych.

Zagrożenie nr 2 – chipsy i inne słone przekąski, np. krakersy.

Pomimo, że są słone zawierają cukier złożony, jakim jest skrobia. Bakterie bytujące w jamie ustnej przetwarzają skrobię i produkują kwasy odpowiedzialne za proces demineralizacji szkliwa, a to już pierwszy krok do powstania próchnicy. Dodatkowo dzięki swojej konsystencji oblepiają zęby, pozostają długo w naturalnych zagłębieniach zębów, jakimi są bruzdy na powierzchni żującej, co potęguje się ich szkodliwe działanie.

Zagrożenie nr 3 – kwaśne cytrusy czy lemoniada przygotowana z soku cytrynowego.

Zawarte w nich kwasy obniżają pH i prowadzą do erozji szkliwa, czyli chemicznych uszkodzeń bez udziału próchnicotwórczych bakterii. Kwas cytrynowy powoduje rozmiękczanie szkliwa i wypłukuje z niego minerały. Efektem jego działania może być nadwrażliwość zębów lub ubytki erozyjne. Pamiętajmy, że po zjedzeniu kwaśnych pokarmów lub wypiciu kwaśnego napoju, np. świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy należy odczekać co najmniej 30 minut z myciem zębów. Rozmiękczone kwasem szkliwo jest podatne na mechaniczne uszkodzenia nawet przy szczotkowaniu.

Zagrożenie nr 4 – zbyt częste i zbyt długie żucie gumy.

Specjaliści zalecają, aby żuć gumę bezcukrową po posiłku po to, by zwiększyć wydzielanie śliny, która ma właściwości ochronne, podnieść poziom pH w jamie ustnej i zobojętnić kwasy. Należy jednak zwracać uwagę, jak długo żujemy gumę. Maksymalny czas to poniżej 5 minut. Jeżeli żujemy gumę dłużej, nadmiernie obciążamy zęby i stawy skroniowo-żuchwowe, które są odpowiedzialne za ruchy żuchwy i możemy doprowadzić do poważnych problemów. Zaburzenia w czynności stawów mogą objawiać się dolegliwościami bólowymi, trudnością w otwieraniu ust, przeskakiwaniem i trzaskami w okolicy przyusznej, a także nadmiernym starciem zębów.

Zagrożenie nr 5 – twarde słodycze typu landrynki.

Cukier w połączeniu z rozgryzaniem twardych pokarmów to poważne zagrożenie dla zębów. Może prowadzić do pęknięć szkliwa, a nawet odłamania fragmentu korony zęba.

czytaj więcej

Weź udział w programie

[wpforms id=”386″ title=”false”]

Opiekun Rekrutacji

avatar opiekun

Paweł Rajski

tel. +48 987 654 321