Starcie zębów (choroba okluzyjna)
- by nie „zjeść” swoich zębów

Starte zęby są zazwyczaj wynikiem nawykowego zgrzytania zębami. To utrata twardych tkanek zęba, na skutek tarcia zęba o ząb. Główną przyczyną takiego stanu jest tzw. choroba okluzyjna – zaburzenie pracy zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych (odpowiedzialnych za otwieranie ust). Wywołuje ją nieprawidłowe ułożenie zębów górnych względem zębów dolnych, czyli wady zgryzu, ale również braki zębowe, szkodliwe nawyki (np. ogryzanie paznokci, częste żucie gumy, zgrzytanie zębami itp.) oraz stres.

Atrakcyjny uśmiech buduje nasz wizerunek, poczucie pewności siebie i relacje z innymi ludźmi. Dbając o zdrowie i estetykę zębów, dbamy także o jakość życia. Bardzo ważne jest uchwycenie starcia zębów we wczesnym stadium.

Musimy pamiętać, że szkliwo jest najtwardszą tkanką organizmu. Jeśli starcie doprowadzi do całkowitej utraty szkliwa na brzegach siecznych lub powierzchniach żujących, to w następnym etapie starciu ulegnie zębina. Niestety, jest ona zdecydowanie bardziej podatna (mniej twarda), przez co proces ten będzie zachodził dużo szybciej – może przyspieszyć nawet siedmiokrotnie.

Zaniżeniu ulega tzw. wysokość zwarcia, a to ma wpływ na czynność narządu żucia oraz wygląd twarzy. Jej dolny odcinek traci swą pierwotną wysokość i staje się nieproporcjonalnie krótszy.

Postępujące ścieranie się zębów to schorzenie, które wymaga wnikliwej diagnostyki oraz leczenia stomatologicznego.

Nieleczone starcie zębów może doprowadzić do powikłań ze strony miazgi, bólu zęba, przemieszczania się zębów (przechylania, rozsuwania), uczucia zmęczenia mięśni twarzy podczas żucia, pękania oraz wykruszania się wypełnień i uzupełnień protetycznych, objawów ze strony stawu skroniowo-żuchwowego (przeskakiwanie w stawie, trzaski, ból przy otwieraniu ust, ograniczenie otwierania ust, napięciowe bóle głowy).

W leczeniu stosuje się różne rodzaje szyn (szynoterapię).

Szyna relaksacyjna to przeźroczysta nakładka zgryzowa, która zakładana na łuk zębowy chroni zęby przed ich ścieraniem. Przeznaczona jest dla pacjentów, którzy nawykowo zaciskają zęby lub zgrzytają zębami i w ten sposób narażają je na uszkodzenia. Ludzie mogą zaciskać zęby lub zgrzytać nimi nieświadomie (zwykle podczas snu), a siły działające w nocy mogą być do czterech razy większe, niż podczas gryzienia w ciągu dnia.

art14

Leczenie za pomocą szyny relaksacyjnej pozwala na ochronę zębów i zmniejszanie napięcia mięśni twarzy.

czytaj więcej

Weź udział w programie

[wpforms id=”386″ title=”false”]

Opiekun Rekrutacji

avatar opiekun

Paweł Rajski

tel. +48 987 654 321