Historia gumy do żucia

art3

W grudniu 1869 roku amerykański dentysta z Mount Vernon z hrabstwa Knox w stanie Ohio – William Finley Semple uzyskał patent nr 98304 na produkcję gumy do żucia. Była ona pierwotnie używana jako środek do…. mycia zębów. Doktor Semple wzbogacił gumę korzeniem fiołka, mirry i lukrecji, by poprawić jej smak i zapach, ponieważ jej baza była wytwarzana przez rozpuszczenie gumy w nafcie i alkoholu.

Okazuje się jednak, że jego wynalazek wcale nie był pierwszą gumą do żucia. Już 9 tysięcy lat temu znano smołę brzozowa, która była najstarszą znaną formą gumy do żucia. Smołę brzozową znaleziono podczas wykopalisk w Szwecji i odkryto na jej powierzchni ślady odbitych zębów.

Współczesna wersja gumy do żucia powstała w Meksyku. Majowie uzyskiwali gumowatą substancję zwaną chicle z miazgi drzewa jabłoni. W połowie XIX wieku wynalazek ten przywędrował do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych wraz z meksykańskim generałem.

Historia gumy do żucia nie byłaby pełna bez osoby Williama Wrigley’a – przemysłowca, który pod koniec XIX wieku wprowadził na rynek takie marki gumy do żucia, jak Spearmint i Juicy Fruit, które do dziś są klasykiem gatunku i kultowymi markami.

Do Europy guma do żucia zawitała wraz z amerykańskimi żołnierzami w czasie II wojny światowej.

W 1965 roku guma do żucia – jako element suchej racji żywieniowej kosmonautów – trafiła na pokład amerykańskiego statku kosmicznego Gemini-4. W stanie nieważkości spada bowiem wydzielanie śliny, co może prowadzić do powstawania próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego, a żucie gumy ma na celu zapobiegać tym niekorzystnym zjawiskom.

Zarówno naukowcy, jak i lekarze dentyści zgodnie twierdzą, że guma do żucia może przynieść wiele korzyści dla zdrowia zębów i jamy ustnej pod warunkiem przestrzegania zasad. Żucie gumy pomaga wypłukać resztki jedzenia i stymuluje produkcję śliny, która ma właściwości obronne (buforuje kwasy, działa przeciwbakteryjnie). Żujemy ją jednak nie dłużej niż 5 minut, by nie obciążać stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni i zębów.

Guma do żucia doczekała się też swojego święta – co roku 1 lutego obchodzimy Światowy Dzień Gumy do Żucia.

czytaj więcej

Weź udział w programie

[wpforms id=”386″ title=”false”]

Opiekun Rekrutacji

avatar opiekun

Paweł Rajski

tel. +48 987 654 321